Podczas rewolucji przemysłowej w Anglii szkoccy robotnicy przybyli do Yorkshire, aby pracować w kopalniach węgla, młynach tekstylnych i fabrykach, przywożąc ze sobą psa znanego jako Clydesdale Terrier lub Paisley Terrier. Psy te były znacznie większe od znanego nam dzisiaj Yorkshire Terriera i uważa się, że wykorzystywano je głównie do łapania szczurów w młynach.

Clydesdale Terriery były prawdopodobnie krzyżowane z innymi typami terierów, być może z angielskim Black and Tan Toy Terrierem i Skye Terrierem. Waterside Terrier mógł również przyczynić się do powstania Yorkshire Terriera. Był to mały pies o długiej niebiesko-szarej sierści.

W 1861 roku Yorkshire Terrier został pokazany na wystawie jako „szkocki terier o złamanej sierści”. Pies o imieniu Huddersfield Ben, urodzony w 1865 roku, stał się popularnym psem wystawowym i jest uważany za ojca współczesnego Yorkshire Terriera. Rasa otrzymała tę nazwę w 1870 roku, ponieważ właśnie tam nastąpił największy rozwój rasy.

Po raz pierwszy Yorkshire Terrier został wpisany do księgi stadnej British Kennel Club w 1874 roku. Pierwszy klub rasy Yorkshire Terrier w Anglii został założony w 1898 roku.

Najwcześniejszy zapis o urodzeniu Yorkshire Terriera w USA pochodzi z 1872 roku. Yorkshire Teriery mogły brać udział w wystawach psów już w 1878 roku. Na tych pierwszych wystawach klasy Yorkshire Terrierów były podzielone według wagi – poniżej 5 funtów i 5 funtów i więcej. Ostatecznie wystawcy zdecydowali się na jedną klasę, w której średnia waga psa wynosiła od 3 do 7 funtów.

Wielkość

Yorki są niespójne pod względem wielkości. Nie jest niczym niezwykłym, że w jednym miocie znajduje się jeden Yorkie ważący mniej niż cztery funty, jeden, który waży pięć lub sześć funtów, i jeden, który rośnie do 12-15 funtów.

Uważaj na hodowców, którzy oferują „filiżankę herbaty” Yorkshire Terrier. Psy, które są mniejsze niż standard są podatne na zaburzenia genetyczne i są na większe ryzyko zdrowotne w ogóle.

Osobowość

Inteligentny i pewny siebie Yorkshire Terrier jest połączeniem ujmująco małych rozmiarów i ducha przygody teriera. Rasa ta wykazuje wiele różnych osobowości. Niektóre są milutkie i wesołe, nie pragną niczego więcej niż tylko podążać za swoimi ludźmi przez cały dzień. Inne są psotne, wychodzące i chętne do wszystkiego.

Ustal granice, a Twój Yorkie będzie wspaniałym towarzyszem, ale jeśli go rozpieścisz, uważaj! Rozpocznij szkolenie, gdy są szczeniakami, a będziesz miał o wiele więcej szczęścia niż wtedy, gdy pozwolisz im na wszystko, a potem spróbujesz skorygować złe nawyki.

Jak wszystkie psy, Yorkies potrzebuje wczesnej socjalizacji – ekspozycja na wielu różnych ludzi, widoki, dźwięki i doświadczenia – kiedy są młode. Socjalizacja pomaga zapewnić, że Twój Yorkie będzie przyjaznym, dobrze zaokrąglonym psem.

Related Posts