Wydarzenia z życia wsi i Stowarzyszenia


12.09.2010
Przepis na konfiturę z jarzębiny

Europejski Fundusz SpołecznyWarsztaty „Z lasu do słoika” miały miejsce 12 września 2010 w leśniczówce w Nerwiku.
Uczestnicy projektu "Produkt lokalny naszą wizytówką" pod kierunkiem leśniczyny, Pani Basi Pepłowskiej, zgłębiali sekrety szczególnego przetwórstwa - z dziko rosnących owoców krzewów i drzew leśnych.


Owoce takie wykorzystywane były niegdyś na Warmii do napełniania spiżarni na zimę. Chcemy, aby przetwory z dziko rosnących owoców powróciły do naszej kuchni jako produkt lokalny. Odtworzyliśmy przepisy z dawnych lat, wykorzystując owoce jarzębiny, dzikiej róży, mirabelek, aronii, ulęgałek i jabłek.

W wyniku wytężonej pracy powstał spory zapas smakołyków w słojach. Konfitury z jarzębiny i róży, dżemy, kompoty i przeciery z mieszanych owoców - wszystkie te wyroby mogą być zarówno słodką przekąską dla łasuchów, jak i dodatkiem do dań mięsnych. Tradycyjny sposób przygotowania, gdzie jedynym konserwantem jest cukier, gwarantuje ich doskonały smak i aromat.

A oto przepis na konfiturę z jarzębiny:

Owoce jarzębiny przebrać, umyć, osuszyć i zamrozić na przynajmniej jedną dobę. Z pół litra wody i kilograma cukru ugotować syrop. Na wrzący syrop wrzucić tyle jarzębiny, żeby wypełniła garnek. Pogotować kwadrans. Wyjąć owoce z syropu i włożyć do niego pokrojone w ósemki jabłka. Mogą być na pół z gruszkami. Pogotować kwadrans. Połączyć jarzębinę i jabłka. Pogotować znowu kwadrans i odstawić. Następnego dnia gotujemy jeszcze kwadrans i wekujemy. Smacznego!.


Spotkanie w leśniczówce było już ostatnim w tym projekcie. Uczestnicy wypełnili ankietę ewaluacyjną oraz testy i otrzymali Certyfikaty udziału w projekcie. Powstały również plany na przyszłość, na kontynuację podobnych działań.


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zobacz galerię

<<< poprzednia strona