Wydarzenia z życia wsi i Stowarzyszenia


27.11.2010
II Gala Produktu Lokalnego

Znak Marki Lokalnej autorstwa Zbigniewa KozłowskiegoW dniu 27 listopada 2010 w Tuławkach odbyła się II Gala Produktu Lokalnego Grupy Partnerskiej „Gniazdo Warmińskie”.
Podczas Gali II Kapituła rozdała ponad 100 certyfikatów przyznających markę lokalną produktom spożywczym, rękodzielniczym i wydarzeniom kulturotwórczym.
Warto podkreślić, że ponad połowa certyfikatów została wydana bezterminowo,


a pozostałe po raz pierwszy otrzymały Markę Lokalną na okres jednego roku. Właściciele otrzymują ważność bezterminową certyfikatu, jeśli przez rok zachowają właściwą jakość produktu, tj. taką jaką produkt miał w chwili nadania Marki Lokalnej.

W skład Kapituły weszły osoby reprezentujące takie dziedziny naukowe jak: historia, biologia i ochrona środowiska, technologia żywienia, a także artysta rzeźbiarz, animator kultury, przedstawiciel samorządu oraz przedstawiciel mediów.

Ocenie poddawano przede wszystkim sposób wytwarzania produktów, odniesienie do tradycji, pochodzenie użytych materiałów, związek z dziedzictwem kulturowym i historią miejsca, z którego się wywodzą.

Certyfikaty w kategorii "produkt spożywczy"zostały przyznane osobom prezentującym następujące przysmaki:
  • Pani Genowefa Dreźniak (Derc) za produkty: POTARCIUCH, CZATNIA, SOS GRZYBOWY, DERCOWE OGÓRKI, NIEBO W GĘBIE, AMBROZJA, ŚLIWKI GIENI (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły), EKSPERYMENT MARCHWIOWY, DROŻDŻÓWKA, NALEWKA Z PIGWY
  • Pani Maria Kobarynko (Tuławki) za produkty: PIEROGI BIESZCZADZKIE, PIEROGI RUSKIE
  • Pani Alicja Antosiak (Gady) za produkty: SER, PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI, KRÓL Z CHARAKTEREM (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Pani Emilia Mielnik (Tuławki) za produkty: CHLEBEK WIEJSKI, BARANINA NA SPOSÓB WŁASNY (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Stowarzyszenie "Nasze Gady" za produkt SYTA
  • Pani Brygida Rautenberg (Kajny) za produkt WĄTRÓBKA PO WARMIŃSKU
  • Pani Rita Kostka (Kudypy) za produkty: HUBERTUSOK JABŁKOWY, OCET ZIOŁOWY, HUBERTUS (produkt otrzymał szczególne wyróżnienie Kapituły)
  • Pani Maria Kozioł (Tuławki) za produkt GOŁĄBKI MAZOWIECKIE
  • Pani Nina Zawadzka (Tuławki) za produkty: MARIANKOWE JABŁKA, KAPUSTA Z DĘBOWEJ BECZKI
  • Pani Dorota Golan (Frączki) za produkty: MRÓWCZE JAJA, ŻUREK
  • Pani Wiesława Dowiedczyk (Gady) za produkt PŁUCAKI KAPUŚCIANE
  • Pan Mariusz Sekulski (Praslity) za produkty: CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE, CHLEB CZARNY RAZOWY NA ZAKWASIE, CHLEB ORKISZOWY, PIVO WARMIŃSKICH CHŁOPÓW BOSYCH (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Pani Anna Białoboki (Gady) za produkty: DYNIA PIECZONA, OSTRA ZUPA Z DYNI, SŁODKA ZUPA Z DYNI
  • Pan Marek Skupieński (Orzechowo) za produkty: NALEWKA POZIOMKOWA, NALEWKA Z CZARNEJ HUBY DRZEWNEJ, NALEWKA ORZECHOWA, NALEWKI OWOCOWE, NALEWKA TAJLANDZKA - wyroby te zostały wyróżnione przez Kapitułę I miejscem w kategorii "produkt spożywczy"
  • Pani Janina Strzelecka (Dywity) za produkt MARCHEWKOWE CIASTO (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Pan Zbigniew Duch (Sętal) za produkt WIELOKWIATOWY MIÓD ZE SŁODKIEJ DOLINY
  • Pani Elżbieta Kotowska (Gady) za produkt CIASTO JEDYNE NA ŚWIECIE
  • Pan Janusz Masłowski (Lidzbark Warmiński) za produkty: KIEŁBASA ŚLIWKOWA, SZYNKA WĘDZONA, KIEŁBASA WARMIŃSKA, BOCZEK SWOJSKI, KIEŁBASA LIDZBARSKA - wędliny te zostały wyróżnione przez Kapitułę I miejscem w kategorii "produkt spożywczy"
  • Pani Elżbieta Stęczniewska (Tuławki) za produkt KRÓL SŁODKI
  • Pani Agnieszka Sakowska-Hrywniak (Tuławki) za produkt GĘSINA BABCI MARYSI


Certyfikaty w kategorii "rękodzieło" zostały przyznane osobom prezentującym następujące produkty:
  • Pani Agnieszka Sakowska-Hrywniak (Tuławki) za produkty: ANIOŁKI Z MASY SOLNEJ, KWIATY Z BIBUŁY
  • Pani Grażyna Kowiel (Prejłowo) za produkty: MALARSTWO - KWIATY, MALARSTWO - PEJZAŻ WARMIŃSKI
  • Pan Artur Kocięcki (Olsztyn) za produkt OKIENKA WIEJSKIE
  • Pani Janina Targońska (Olsztyn) za produkty: GWIAZDKI, ZIELNICZKI
  • Pani Danuta Wiwart (Olsztyn) za produkty: WYPLATANE KWIATY (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły), KOSZYKI, OPLOTKI, KOSZE WIKLINOWE ŚREDNIE, KOSZYCZEK NA KWIATY
  • Pani Jagoda Jagiełło (Węgój) za produkt DECOUPAGE
  • Pan Mariusz Kolaczek - Kola (Tuławki) za produkt INSTRUMENTY MUZYCZNE (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Pani Rita Kostka (Kudypy) za produkt STRÓJ WARMIŃSKI SZLACHECKI
  • Pan Aleksander Jasiukiewicz (Bartołty Wielkie) za produkt IKONY (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Pan Rajmund Antosiak (Gady) za produkty: KWIETNIKI, GRABIE DO SIANA, WYPLATANIE POWROZÓW
  • Pani Krystyna Tarnacka (Lidzbark Warmiński) za produkty: SITOWIAKI, WARMINKI, PISANKI, ANIOŁY, CZEPCE WARMIŃSKIE (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły), BOMBKI (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły), WARMYSZY (produkt został wyróżniony przez Kapitułę II miejscem w kategorii "rękodzieło"), BIBUŁKOWY ŁABĘDŹ
  • Pani Wiktoria Jagiełło (Węgój) za produkty: STRÓJ WARMIŃSKI LUDOWY, FOTOGRAFIE NITKĄ MALOWANE
  • Państwo Ewa i Tadeusz Maculewicz (Derc) za produkt RZEŹBA LUDOWA
  • Pan Krzysztof Maculewicz (Gady) za produkt RZEŹBA (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Pan Zdzisław Robert Cieślikiewicz (Lamkówko) za produkt RZEŹBA - SNYCERSTWO - produkt został wyróżniony przez Kapitułę I miejscem w kategorii "rękodzieło"
  • Pani Anna Rok (Barczewo) za produkt ILUSTRACJE DO KSIĄŻEK
  • Pan Grzegorz Pepłowski (Nerwik) za produkt WCZESNOŚREDNIOWIECZNY STRÓJ CODZIENNY (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Pani Genowefa Dreźniak (Derc) za produkty: BIBUŁKOWE RÓŻE, GLINIANE MISKI
  • Pani Janina Strzelecka (Dywity) za produkty: KWIATY Z BIBUŁY, CERAMIKA
  • Panie Anna Dobrzańska-Skwarska (Olsztyn) i Marzena Żelechowska (Gady) za produkty: MARZANNOWE ANIOŁY, MARZANNOWE OBRAZY, NICIANE BOMBKI
  • Pani Dorota Herbaczonek (Lidzbark Warmiński) za produkty: WYROBY Z BURSZTYNU, KRYWULKI (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły), WYROBY Z FILCU (produkt otrzymał wyróżnienie Kapituły)
  • Pani Mariola Duch (Sętal) za produkt MISKI CERAMICZNE
  • Pani Danuta Kacperska (Węgój) za produkt CHODNICZKI


Certyfikaty w kategorii "wydarzenie kulturotwórcze" otrzymali:
  • Ognisko Kultury Rodzinnej "Hubertówka" Rita i Leonard Kostka za: SWATY WARMIŃSKIE "OD ZIONECZKA DO CZEPECZKA" oraz SCENY Z HISTORII POLSKI - przedstawienie zostało wyróżnione przez Kapitułę I miejscem w kategorii "wydarzenie kulturotwórcze"
  • Stowarzyszenie "Nasze Gady" oraz Robert Klimek za FESTYN ARCHEOLOGICZNY, PRZEWODNIKI TURYSTYKI ARCHEOLOGICZNEJ oraz WYPRAWY NA GRODZISKA
  • Węgojskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji CEL za GRĘ TERENOWĄ "WARMIŃSKIE STRASZYDŁA"
  • Państwo Ewa i Waldek Gajewscy (Derc) za HUBERTUS
  • Pani Zofia Kubicka (Sąpłaty) za BABSKĄ IZBĘ W SĄPŁATACH


Organizatorem Gali, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Tuławkach, był Sekretariat Grupy Partnerskiej „Gniazdo Warmińskie” - Stowarzyszenie „Nasze Gady”. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor szkoły za udostępnienie budynku szkoły do zorganizowania Gali, a wszystkim uczestnikom - za przygotowanie i udział w uroczystości.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z II Gali Produktu Lokalnego!
Zobacz galerię

<<< poprzednia strona