Wydarzenia z życia wsi i Stowarzyszenia


27.08.2011
Festyn Archeologiczny IV

Festyn Archeologiczny w Gadach 27 SIERPNIA 2011 r. Gady już po raz czwarty stały się archeologiczne. W tej wsi, posiadającej doskonałe warunki do przeprowadzenia Festynu Archeologicznego, przy pięknej nareszcie pogodzie, spotkało się około 600 osób zainteresowanych przeszłością Warmii.


Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie wjazdem 60 – osobowej grupy rowerzystów z olsztyńskiego Stowarzyszenia "Kołodrom". Dołączyli do nas również turyści podążający z Olsztyna piechotą.

Tegoroczna oferta turystyczna była bogata. Wczesne średniowiecze odżyło w zagrodzie garncarza, który zaprezentował rekonstrukcję koła garncarskiego na kole od wozu. Taki typ koła stosowany był w średniowieczu na terenie dzisiejszych Niemiec. Zielarka z Litwy częstowała naparami ziołowymi i udzielała porad zielarskich osobom, które w większości już korzystały z takowych podczas ubiegłorocznego Festynu.

Prawdziwą sensacją było odtworzone i, co ważne, działające krosno pionowe - rekonstrukcja krosna wczesnośredniowiecznego - takiego, jakim posługiwali się mieszkający na Warmii Prusowie.

Festyn Archeologiczny Gady 2011 - Warsztaty garncarskie Festyn Archeologiczny Gady 2011 - Ziołolecznictwo Festyn Archeologiczny Gady 2011 - Rekonstrukcja średniowiecznego krosna pionowego


Festyn Archeologiczny Gady 2011 - II Forum Tajemnicze
Rozpoczęło działanie I Forum TajemniczeMłodzi naukowcy podczas II Forum Tajemniczego ujawniali tajemnice dawnych Prusów. W tym roku opowiadali o ich rytuałach i rekonstrukcji języka pruskiego. W tym niezwykle ciekawym spotkaniu wzięła m.in. udział 20-osobowa grupa studentów z Niemiec.

Na Festynie działały też pracownie oferujące warsztaty: snycerskie, malarskie, bibułkarskie, kuchni średniowiecznej.

Całość imprezy prowadził warmiński zespół ludowy Węgojska Strużka, a gospodynie częstowały wybornym jadłem. Goście Festynu, żegnając się z gospodarzami, mówili „Do zobaczenia za rok”.

Imprezę dotowały Gmina Dywity i Powiat Olsztyński.
Zobacz galerię

<<< poprzednia strona