Wydarzenia z życia wsi i Stowarzyszenia


03.06.2016
IX Festyn Archeologiczny

Wioska Prusów podczas IX Festynu Archeologicznego w Gadach 3 czerwca 2016 w Gadach dziewiąty już raz odbyło się spotkanie miłośników historii Warmii. Rozpoczęło się pięknym występem uczennic Szkoły muzycznej w Dywitach, które zaprezentowały krótki koncert pieśni ludowych.

Szczególnie cieszy to, że na IX Festyn Archeologiczny w Gadach przyjechali ludzie młodzi, którzy dopiero odnajdują swoje pasje życiowe. Forma festynu daje im możliwość dotknięcia historii na żywo, co może stać się początkiem przygody ich życia.

To, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z udziału w Festynie jest zasługą realizatorów prowadzących zajęcia.Wczesne pruskie wieki średnie przedstawiła Wioska Prusów. Zaprezentowano w niej wiele elementów kultury życia codziennego z wczesnego średniowiecza – od gotowanego na ognisku meltanu do turnieju matis grele – pruskiej gry w kręgle zrekonstruowanej, tak jak wszystkie inne przedstawione elementy, przez Kazimierza Abramczyka, pomysłodawcy i właściciela Wioski, potomka średniowiecznego rodu pruskiego. Pan Kazimierz jest znany jako rzeźbiarz, wytwarzający z drewna popularne w Olsztynie i całym regionie baby pruskie.

Grupa rekonstrukcyjna Salla z Morąga prowadziła turniej średniowiecznych gier rycerskich, zawody łucznicze oraz naukę tkania na bardku, co się niezwykle podobało dziewczętom.

Garncarz etniczny, Paweł Szymański, jak co roku miał wielkie grono chętnych adeptów sztuki ceramicznej, którzy opuszczali koło garncarskie z własnoręcznie wytoczonymi naczynkami – miseczkami, dzbankami.

Zaaranżowane wykopaliska archeologiczne prowadzone przez archeologa z Krakowa Marka Należnego - wzbudzały niezwykłe emocje. Ich uczestnicy uzyskiwali od razu informacje o wykopanych fragmentach przedmiotów z dawnych wieków, przyswajając wiedzę historyczną, podobnie jak poszukiwacze skarbów z metalu z wykrywaczami metalu pod kierunkiem Benedykta Pyśka, eksplorera, współpracownika Miłośników Ziemi Wielbarskiej.

Jak samodzielnie można zrobić lalkę ze gałganków, czy konika ze słomy uczyła artystka ludowa, Krystyna Tarnacka.

Niemal wszyscy uczestnicy biegli do ogniska zielarki, Natalii Załęskiej, żeby posmakować specjalnie przygotowanego napoju z polnych ziół i suszonych owoców oraz własnoręcznie upiec na ogniu podpłomyk, który smakował wybornie polany płynnym słodkim miodem z mniszka lekarskiego.

Najlepszym podsumowaniem festynu niech będą słowa jednego z uczniów, który po usłyszeniu komunikatu opiekuna grupy, że szykują się do powrotu zawołał: „Co?! W życiu! Ja nie jadę!”

IX Festyn Archeologiczny został sfinansowany ze środków publicznych powiatu olsztyńskiego i gminy Dywity.

       


Festyn Archeologiczny organizowany w Gadach przez Stowarzyszenie "Nasze Gady" i Grupę Partnerską "Gniazdo Warmińskie" jest wydarzeniem posiadającym Certyfikat "PRODUKT WARMIA I MAZURY" nadany przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


       
Patronat medialny nad Festynem objęło Radio Olsztyn.


Zobacz galerię

<<< poprzednia strona