Wydarzenia z życia wsi i Stowarzyszenia


04.07.2009
Obchody 640-lecia wsi Gady

Łosiara 3 lipca 2009Obchody jubileuszu 640-lecia lokacji wsi Gady, pod patronatem wójta gminy Dywity, rozpoczęła w dniu 3 lipca 2009 warmińska łosiara do kościoła parafialnego w Barczewku.


Obrzęd pielgrzymki odtworzony został na podstawie rozmów z mieszkającymi jeszcze w pobliżu Warmiakami. Po powrocie z pielgrzymki mieszkańcy wsi i goście wzięli udział w uroczystym wernisażu wystawy wspomnień oraz promocji wydawnictwa "640 lat wsi Gady" i plastycznej mapy wsi. Promocja wydawnictw jubileuszowych Zdjęcia tworzące wystawę pt. "Nasze Gady - warmińsko - kurpiowsko - podlasko - mazowiecko - pomorsko - śląsko - kresowe" pochodzą z domowych archiwów mieszkańców Gadów i pokazują początki ich zamieszkiwania we wsi. Publikacja, której wydawcą jest Stowarzyszenie "Nasze Gady", zawiera zebrane przez młodzież opowieści mieszkańców, rozdziały napisane przez historyków i przyrodników - o historii i środowisku naturalnym Gadów, regionalne przepisy kulinarne, Gadzie Legendy napisane przez młodzież.
Mapa pokazuje w schematyczny sposób plan wsi, akt lokacyjny z 1369 roku, zdjęcia miejsc ważnych historycznie i kulturowo.

Następnego dnia, 4 lipca 2009 r., nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poswięcenie tablicy upamiętniającej 640. rocznicę lokacji wsi. Odsłonięcia tablicy dokonał pan Andrzej Danylczuk - najstarszy mieszkaniec wsi.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu narodowego, uczestnicy uroczystości posadzili drzewka wyhodowane z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI, które podarawało nam Nadleśnictwo Wipsowo. Sosny i świerki posodzone zostały przez wójta gminy, księdza proboszcza, najstarszych mieszkańców wsi, młodzież i dzieci.

Tort jubileuszowyBal urodzinowy rozpoczał się tortem o smaku i wielkości godnej wydarzenia. Degustację przysmaków przygotowanych przez nasze panie próbował zepsuć ulewny deszcz. Jednak kiedy wyjrzało słońce, wsyzstko się odmieniło i zabawa trwała do świtu. Całą uroczystość uświetniała tańcem i śpiewem Kapela Ostródzianie.


Sponsorzy:
Gmian Dywity
Wójt Gminy Dywity - p. Jacek Szydlo
Nadleśnictwo Wipsowo
Przedsiębiorstwo Inżynieryjno - Wiertnicze Spółka z o.o.
przedsiębiorstwo Terra - Tech
pan Marcin Białkowski
pani Anna Piersa
pan Wojciech Możeluk
Spółdzielnia Agro-Dywity
Drukarnia LEO
Zobacz galerię

<<< poprzednia strona