Wydarzenia z życia wsi i Stowarzyszenia


07.11.2009
Marka Lokalna 2009

Znak Marki Lokalnej autorstwa Zbigniewa Kozłowskiego7 listopada 2009 r. odbyła się Gala Produktu Lokalnego Grupy Partnerskiej „Gniazdo Warmińskie”. Podczas Gali I Kapituła rozdała 55 certyfikatów przyznających markę lokalną produktom spożywczym, rękodzielniczym i wydarzeniom kulturoznawczym.
W skład Kapituły weszły osoby reprezentujące takie dziedziny naukowe jak: historia, biologia i ochrona środowiska,


a także ceramik-etnograf, edukator, animator kultury, przedstawiciel Samorządu oraz przedstawiciel mediów.

Ocenie poddawano przede wszystkim sposób wytwarzania produktów, odniesienie do tradycji, pochodzenie użytych materiałów, związek z dziedzictwem kulturowym i historią miejsca, z którego się wywodzą.

W kategorii produkt spożywczy certyfikaty otrzymały osoby prezentujące następujące przysmaki:
  • GENOWEFA DREŹNIAK (Derc) - POTARCIUCH
  • GENOWEFA DREŹNIAK (Derc) - CZATNIA
  • GENOWEFA DREŹNIAK (Derc) - SOS GRZYBOWY
  • GENOWEFA DREŹNIAK (Derc) - DERCOWE OGÓRKI
  • GENOWEFA DREŹNIAK (Derc) - NIEBO W GĘBIE
  • GENOWEFA DREŹNIAK (Derc) - AMBROZJA
  • GENOWEFA DREŹNIAK (Derc) - ŚLIWKI GIENI
  • GENOWEFA DREŹNIAK (Derc) - EKSPERYMENT MARCHWIOWY
  • MARIA KOBARYNKO (Tuławki) - PIEROGI BIESZCZADZKIE
  • MARIA KOBARYNKO (Tuławki) - PIEROGI RUSKIE
  • ALICJA ANTOSIAK (Gady) - SER
  • ALICJA ANTOSIAK (Gady) - PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
  • DANUTA DANYLCZUK (Gady) - GRUSZKI A'LA JULIANNA
  • DANUTA DANYLCZUK (Gady) - JABŁKA TEODORY
  • WIESŁAWA DOWIEDCZYK (Gady) - PŁUCAKI KAPUŚCIANE
  • EMILIA MIELNIK (Tuławki) - CHLEBEK WIEJSKI
  • EMILIA MIELNIK (Tuławki) - BARANINA NA SPOSÓB WŁASNY
  • STOWARZYSZENIE „NASZE GADY” (Gady) - SYTA
  • BRYGIDA RAUTENBERG (Kajny) - WĄTRÓBKA PO WARMIŃSKU
  • RITA KOSTKA (Kudypy) - HUBERTUSOK JABŁKOWY
  • RITA KOSTKA (Kudypy) - OCET ZIOŁOWY
  • RITA KOSTKA (Kudypy) - BRATKLOPSY Z MARCHSIÓ
  • MARIA KOZIOŁ (Tuławki) - GOŁĄBKI MAZOWIECKIE
  • NINA ZAWADZKA (Tuławki) - MARIANKOWE JABŁKA
  • ZOFIA KUBICKA (Sąpłaty) - SĄPŁACKIE NALEWKI
  • DOROTA GOLAN (Frączki) - MRÓWCZE JAJA
  • HILDEGARDA SIEMIŃSKA (Gady) - KUCH
  • EWA MACULEWICZ (Derc) – FASOLKA Z CZĄBREM
W kategorii rękodzieło certyfikaty otrzymali artyści za następujące wyroby:
  • AGNIESZKA SAKOWSKA-HRYWNIAK (Tuławki) – ANIOŁKI Z MASY SOLNEJ
  • GRAŻYNA KOWIEL (Prejłowo) – MALARSTWO
  • ARTUR KOCIĘCKI (Olsztyn) – OKIENKA WIEJSKIE
  • JANINA TARGOŃSKA (Olsztyn) – GWIAZDKI
  • JANINA TARGOŃSKA (Olsztyn) – ZIELNICZKI
  • DANUTA WIWART (Olsztyn) – WYPLATANE KWIATY
  • DANUTA WIWART (Olsztyn) – KOSZYKI
  • EWA LETKI (Olsztyn) – DREWIENKA- POJEMNIKI
  • JAGODA JAGIEŁŁO (Wygój) – DECOUPAGE
  • MARIUSZ KOLACZEK - KOLA (Tuławki) – INSTRUMENTY MUZYCZNE
  • RITA KOSTKA (Kudypy) – STRÓJ WARMIŃSKI SZLACHECKI
  • EWA I TADEUSZ MACULEWICZOWIE (Derc) – RZEŹBA LUDOWA
  • ALEKSANDER JASIUKIEWICZ (Bartołty Wielkie) – IKONY
  • RAJMUND ANTOSIAK (Gady) – KWIETNIKI
  • RAJMUND ANTOSIAK (Gady) – GRABIE DO SIANA
  • KRYSTYNA TARNACKA-JURGIELEWICZ (Lidzbark Warmiński) – SITOWIAKI
  • KRYSTYNA TARNACKA-JURGIELEWICZ (Lidzbark Warmiński) – WARMINKI
  • KRYSTYNA TARNACKA-JURGIELEWICZ (Lidzbark Warmiński) – PISANKI
  • KRYSTYNA TARNACKA-JURGIELEWICZ (Lidzbark Warmiński) – ANIOŁY
  • WIKTORIA JAGIEŁŁO (Węgój) – STRÓJ WARMIŃSKI LUDOWY
  • WIKTORIA JAGIEŁŁO (Węgój) – FOTOGRAFIE NITKĄ MALOWANE


W kategorii wydarzenie kulturoznawcze certyfikaty przyznano:
  • Węgojskiemu Stowarzyszeniu Edukacji Lokalnej – CEL za Grę Terenową „Warmińskie Straszydła”.
  • Zofii Kubickiej za Babską Izbę w Sąpłatach.
  • Stowarzyszeniu „Nasze Gady” za Festyn Archeologiczny.
  • Ewie i Waldkowi Gajewskim za „Hubertusa”.
  • Ognisku Kultury Rodzinnej Hubertówka za Swaty Warmińskie „Od zioneczka do czepeczka”.
  • Robertowi Klimkowi i Stowarzyszeniu „Nasze Gady” za Wyprawy po Grodziskach.


Organizatorem Gali, która odbyła się w Centrum Kultury i Aktywności we Frączkach był Sekretariat Grupy Partnerskiej „Gniazdo Warmińskie” -Stowarzyszenie „Nasze Gady”. Patronat medialny nad imprezą sprawowało Polskie Radio Olsztyn.

Autorem znaku Marki Lokalnej jest p. Zbigniew Kozłowski
Zobacz galerię

<<< poprzednia strona