Warmińskie Gady


Gady wędrują po Warmii, aby sprawdzić, jak można stworzyć ofertę gospodarstwa agroturystycznego w oparciu o tradycje kulturowe regionu.

Pierwsza wizyta studyjna odbyła się 12 lipca 2010 r. w Kudypach w Ognisku Kultury Rodzinnej "Hubertówka". 40-osobowa grupa mieszkańców wsi Gady wzięła udział w zajęciach, które właściciele ośrodka oferują jednodniowym grupom turystycznym. Goście stali się uczestnikami obrzędu, kultywującego tradycje rodzinne. Zwiedzili także tamtejsze arboretum. Ośrodek w Kudypach istnieje od 18 lat. Ma sprawdzone oferty skierowane do turystów o określonych oczekiwaniach i nie narzeka na brak chętnych.

Druga wizyta studyjna odbyła się 17 lipca 2010 r. w Węgoju i pobliskim Stryjewie. Węgój jest wsią warmińską bez Warmiaków, ale kultura warmińska ożyła tam za sprawą Stowarzyszenia Edukacji Lokalnej "Cel". Nasi mieszkańcy wzięli w Węgoju udział w warsztatach pieśni i tańców warmińskich, prowadzonych przez członków zespołu "Węgójska Strużka" i nauczyli się dwóch piosenek warmińskich, pochodzących z Gadów. Tego samego dnia zagościli w nowo otwartym gospodarstwie agroturystycznym. Właścicielka gospodarstwa opowiedziała o tym, jak dojrzał pomysł ukierunkowania jej gospodarstwa na turystykę dziedzictwa kulturowego.

<<< poprzednia strona