Festyn Archeologiczny Trzeci


28 sierpnia 2010 roku w Gadach odbył się Trzeci Festyn Archeologiczny zorganizowany przez Stowarzyszenie "Nasze Gady" i Grupę Partnerską "Gniazdo Warmińskie" w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego 2010.
Trzeci Festyn Archeologiczny rozpoczął się w strugach deszczu. Ulewa, która pokrzyżowała plany organizatorów poprzedniego dnia, powróciła z wielką siłą. Pomimo deszczu, zmierzająca do Gadów grupa rowerzystów Kołodromu, przyjechała na miejsce tradycyjnie o godzinie 12.00.
Dopisali również inni goście, wśród których znalazła się m.in. pani Urszula Pasławska wicemarszałek województwa warmińsko - mazurskiego, przedstawiciel Starosty Olsztyńskiego, władze gminy Dywity, a także goście z odległych stron Polski, m.in. z Białegostoku,Stegny, Rzeszowa.


Pomimo bardzo niepewnej pogody odwiedziło nas ponad 500 osób. I nie pożałowało tego. Było co robić i na co popatrzeć. Działały pracownie twórcze: wikliniarska, botaniczna, garncarska, bibułkarska, hafciarska, rzeźbiarska
Można było upiec sobie podpłomyk, ugotować kluchy warmińskie, upiec chleb sposobem średniowiecznym w glinianym piecu.
Rozpoczęło działanie I Forum Tajemnicze, poświęcone odkrywaniu tajemnic dawnych Prusów. Panowie Seweryn Szczepański i Robert Klimek opowiadali o kamiennych babach pruskich i ochronie zabytków archeologicznych na Litwie.
Prawdziwą gratką była możliwość rozmowy z zielarką z Litwy, panią Margaritą Czekolis. Można było uzyskać poradę oraz kupić przygotowane przez nią mieszanki ziołowe.


Całości dopełniły przysmaki kuchni domowej - swojskiego chleba, pierogów, ciast. Poznaliśmy też nową potrawę: hot- gady.

Przez cały czas trwania Festynu bawił gości zespół Węgojska Strużka. Wykonywał piosenki warmińskie, uczył tańców i zabaw oraz "Ballady o Gadach" autorstwa pana Władysława Katarzyńskiego z muzyką pana Tadeusza Macheli. Gosci Festynu zabawiała również Babojędza - jedno z najbardziej znanych straszydeł warmińskich.

Pomimo błota pod nogami, uczestnicy Festynu bawili się doskonale i wyjechali z postanowieniem, że wrócą tu znów za rok.
Sponsorem imprezy była Gmina Dywity i Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

<<< poprzednia strona