Festyn Archeologiczny IV


Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie wjazdem 60-osobowej grupy rowerzystów z olsztyńskiego Stowarzyszenia "Kołodrom". Dołączyli do nas również turyści podążający z Olsztyna piechotą.

Tegoroczna oferta turystyczna była bogata. Wczesne średniowiecze odżyło w zagrodzie garncarza, który zaprezentował rekonstrukcję koła garncarskiego na kole od wozu. Taki typ koła stosowany był w średniowieczu na terenie dzisiejszych Niemiec. Zielarka z Litwy częstowała naparami ziołowymi i udzielała porad zielarskich osobom, które w większości już korzystały z takowych podczas ubiegłorocznego Festynu.

Prawdziwą sensacją było odtworzone i, co ważne, działające krosno pionowe - rekonstrukcja krosna wczesnośredniowiecznego - takiego, jakim posługiwali się mieszkający na Warmii Prusowie.

Festyn Archeologiczny Gady 2011 - Warsztaty garncarskie Festyn Archeologiczny Gady 2011 - Ziołolecznictwo Festyn Archeologiczny Gady 2011 - Rekonstrukcja średniowiecznego krosna pionowego


Festyn Archeologiczny Gady 2011 - II Forum Tajemnicze
Rozpoczęło działanie I Forum Tajemnicze. Młodzi naukowcy podczas II Forum Tajemniczego ujawniali tajemnice dawnych Prusów. W tym roku opowiadali o ich rytuałach i rekonstrukcji języka pruskiego. W tym niezwykle ciekawym spotkaniu wzięła m.in. udział 20-osobowa grupa studentów z Niemiec.

Na Festynie działały też pracownie oferujące warsztaty: snycerskie, malarskie, bibułkarskie, kuchni średniowiecznej.

Całość imprezy prowadził warmiński zespół ludowy Węgojska Strużka, a gospodynie częstowały wybornym jadłem. Goście Festynu, żegnając się z gospodarzami, mówili "Do zobaczenia za rok".

Imprezę dotowały Gmina Dywity i Powiat Olsztyński.

<<< poprzednia strona