Pracownia samorozwoju kobiet ze wsi Gady


Dlaczego kobieta ma siedzieć w domu i nie rozwijać swoich umiejętności, nie dbać o siebie? Wyszłyśmy naprzeciw tym stereotypom. 24 panie z Gadów i sąsiednich wsi wzięły udział w kilkumiesięcznym projekcie i poznały wiele nowych możliwości.

Blok społeczny Zaczęłyśmy od warsztatów integracyjnych przeprowadzonych przez psychologa. Na warsztatach sporządziłyśmy listę własnych uwag dotyczących ułatwienia życia w naszej wsi i możliwości ich realizacji przez same mieszkanki (punkt pierwszy - Wyremontowanie świetlicy - w całości został przez nas zrealizowany). Tego samego dnia sprzątnęłyśmy wspólnie boisko, plac zabaw i ich otoczenie. We wrześniu odbyło się spotkanie z panią ze Stowarzyszenia Amazonek dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych. Oprócz mieszkanek Gadów uczestniczyły w nim również panie z Nowych Włók i Ługwałdu. Na warsztatach z panią psycholog z Centrum Pomocy Rodzinie rozmawiałyśmy m.in. o sytuacjach zagrożenia, o przemocy w rodzinie. Wzbogaciłyśmy się o informacje, do kogo należy się udać w konkretnych sytuacjach.

Blok kosmetyczny
We wrześniu i październiku do Gadów przyjeżdżały kosmetyczka, wizażystka i fryzjerka ucząc, jak dbać o swój wygląd.
Na zajęciach z kosmetyczką większość uczestniczek pierwszy raz w życiu skorzystała z zabiegów kosmetycznych i nauczyło się wykonywania czynności niezbędnych do właściwej pielęgnacji cery. Wiejska świetlica zamieniła się również w zakład fryzjerski. Pani fryzjerka prowadząca warsztaty cierpliwie i umiejętnie dobierała indywidualne fryzury i uczyła jak pielęgnować włosy. Ponadto odbywały się indywidualne spotkania ze specjalistką od pielęgnacji paznokci. Przyjechała do nas również wizażystka, która udzielała indywidualnych konsultacji, ucząc jak dbać o własny wizerunek. W wyniku tych zajęć uczestniczące w nich panie opanowały sztukę automakijażu.

Blok dekoratorski
W listopadzie poświęciłyśmy czas na naukę sposobów i technik odnawiania wnętrz. Wzięłyśmy też udział w jedynych w swoim rodzaju warsztatach wikliniarskich, w których towarzyszyli nam mieszkańcy Tuławek, Nowych Włók i Łęgajn, w tym licznie młodzież i panowie. Mistrzyni wikliniarska uczyła jak wyplatać koszyki i kwiaty z ratanu i wikliny. Uczyłyśmy się również malowania na tkaninach. Efektem zajęć były pięknie ozdobione koszulki i firanki. Wspólnie odnowiłyśmy świetlicę. Pomagali nam panowie i dzieci. Efektem tych prac jest czyste, jasne, ciepłe i przytulne pomieszczenie, w którym chętnie spotykają się dorośli i młodzież. Pierwszym spotkaniem była zabawa andrzejkowa dla dzieci zorganizowana przez nasze stowarzyszenie.

Blok kulinarny
Grudzień był dobrym miesiącem na warsztaty kulinarne prowadzone przez technologa żywienia. Spotykałyśmy się u jednej z koleżanek posiadającej dużą, dobrze wyposażoną kuchnię. Nauczyłyśmy się przygotowywać przeróżne rodzaje przystawek i ozdabiać półmiski oraz przyrządzać wyśmienity deser - ponczówkę. Zapoznałyśmy się również z przepisami na inne smakowitości, przestudiowałyśmy też opisy potraw kuchni warmińskiej i część z nich odtworzyłyśmy już po zakończeniu projektu.

16.12.2006 zakończyłyśmy projekt uroczystą Wigilią dla wszystkich mieszkańców wsi Gady. Przybyło ok. 40 osób oraz goście. Tradycyjne potrawy przygotowałyśmy same. Stanęły one na pięknie nakrytym i udekorowanym stole. Było nam trochę ciasno, ale atmosfera uroczystości rozjaśniła wszystkie twarze. Składaliśmy sobie życzenia przy opłatku, zajadaliśmy się przysmakami i śpiewaliśmy kolędy. Wszyscy odczuli, że są razem.

Nastąpiła reintegracja dużej części mieszkańców wsi, którzy od dawna się razem nie spotykali. W naszych zajęciach bardzo aktywnie uczestniczyła grupa mieszkanek Gadów, ale również młodzież, dzieci oraz panowie. Bardzo duże znaczenie integracyjne dla całej wsi miało zorganizowanie wspólnej Wigilii, jako wydarzenia kończącego projekt. Poznałyśmy sposób wsparcia społecznego opartego na systemie samopomocy. Poznałyśmy nawzajem swoje dotychczasowe umiejętności i możliwości oraz te, które zostały nabyte w czasie trwania projektu. Każda z nas chętnie dzieli się nimi z pozostałymi paniami, np. przeprowadzając proste zabiegi kosmetyczne, ucząc inne wyrobu elementów dekoracji wnętrz, czy organizując wspólne spotkania.

Nasze panie dotychczas nie spotykały się razem tak licznie i wytrwale. Udział pań w warsztatach zaowocował nabyciem przez nie nowych umiejętności i nowego spojrzenia na ich rolę we własnej rodzinie. W domu każdej z nas zmieniły się pewne elementy życia codziennego, zaczynając od przygotowywania posiłków, a kończąc na kosmetyce. Uczestniczki projektu postanowiły w ramach warsztatów dotyczących estetyki wnętrz odmalować i upiększyć wiejską świetlicę. Postanowienie zostało zrealizowane i wieś ma teraz miejsce, w którym jest czysto, ciepło i miło, co sprzyja wspólnym spotkaniom i aktywnemu wypoczynkowi.

Partnerami w wykonywaniu zadania byli animatorzy Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach pomagający w zorganizowaniu warsztatów oraz Sołectwo wsi Gady.

<<< poprzednia strona