Gadzia @rcheologia


Wędrowny tabor archeologiczny
Działania projektu "Gadzia @rcheologia" rozpoczęły się nauką profesjonalnego odczytywania znaków czasu znajdujących się w okolicach wsi Gady w postaci grodzisk staropruskich, wałów podłużnych, śladów po kurhanach. Bogaci w wiedzę po spotkaniu z historykiem uczestnicy projektu wyruszyli na rowerach w okolice wsi. Wyprawy do Barczewka i Marun prowadził archeolog, opowiadając o zdarzeniach, ktorych nie da się odszukać w podręcznikach historii.

Wyprawa po wiedzę do Węgorzewa
W dniu 25.06.2007 uczestnicy projektu "Gadzia @rcheologia" wzięli udział w "wyprawie po wiedzę" do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Średniowieczna chata w Gadach Przez cały lipiec na wiejski terenie rekreacyjnym mieszkańcy Gadów budowali chatę na wzór wczesnośreniowieczny. Chata, która latem służy jako pracownia garncarska, zbudowana została z pali drewnianych przeplatanych gałązkami. Ściany zostały obrzucone gliną wymieszaną z piaskiem i słomą.

Warsztaty garncarskie W sierpniu Gady zamieniły się w pracownię garncarską. Pod okiem realizatorów przygotowywano glinę i budowano piec garncarski (model z IV w. n.e. na podst. wykopalisk archeologicznych). Całymi dniami trwaly zajęcia w Chacie i obok pod namiotem - młodzież toczyła naczynia na kole szybkoobrotowym i lepiła ręcznie na kole sponowym.

"Dziedzictwo Kulinarne Warmii i Mazur" Stowarzyszenie "Nasze Gady" i Rada Sołecka wsi Gady wystawiły stoisko i wzięły udział w imprezie gminnej "Dziedzictwo Kulinarne Warmii i Mazur" zorganizowanej 22.09.2007 w Dywitach przez Lokalną Grupę Działania "Warmiński Zakątek".
Zajęliśmy 3. miejsce za prezentację stoiska!
W imprezie wzięli też udział młodzi uczestnicy projektu "Gadzia @rcheologia" pomagając w przygotowaniu pokazu gotowania w garnkach glinianych.

Ruszyły warsztaty informatyczne
W dniu 30.07.2007 r. rozpoczął się cykl warsztatów informatycznych dla uczestników projektu "Gadzia @rcheologia", na ktorych młodzież będzie się uczyła tworzenia stron internetowych (podstawy języka HTML).

Pracownia ceramiczna w świetlicy w Gadach Uwaga! Pracownia ceramiczna na okres jesienno - zimowy została przeniesiona do świetlicy wiejskiej w Gadach.

Pleciemy krajki Pod kierunkiem plastyka młodzież biorąca udział w projekcie "Gadzia @rcheologia" wyplatała krajki na krosienkach tabliczkowych. W dawnych wiekach służyły one jako ozdoba stroju, a młodzi wykorzystują teraz krajki jako różnokolorowe niciane bransoletki.

Pierwsze pocztówki z Gadów
W lutym b.r. na warsztatach informatycznych w projekcie "Gadzia @rcheologia", młodzież zaprojektowała i wydrukowała pierwsze pocztówki ze wsi Gady i Gradki. Wykorzystali do tego m.in. zdjęcia z działań projektowych. Efekty oceńcie sami!

Zakończenie projektu "Gadzia @rcheologia"
W dniu 22.02.2008 w świetlicy wiejskiej w Gadach odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu "Gadzia @rcheologia". W spotkaniu wzięli udział uczestnicy projektu z Gadów i Gradek, przedstawiciele Stowarzyszenia "Nasze Gady" oraz zaproszeni goście, m.in. rodzice oraz p. Krystyna Winiecka-Maćkowiak - Przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Gminy Dywity.
Wszyscy mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć z realizacji projektu, wykonane przez uczestników naczynia ceramiczne, formy do odlewu biżuterii z brązu. Młodzi uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w projekcie.
Najwiekszą atrakcją było jednak drukowanie przez młodzież w czasie spotkania pocztówek z projektu, które goście otrzymali na pamiątkę.

<<< poprzednia strona