Pruskie jadło


"Po dawnych mieszkańcach [ziemi pruskiej zwanej Terra Gunelauke, której centrum mieściło się w okolicy wsi Barczewko] pozostało nam jeszcze kilka całkiem okazałych grodzisk. Ich wały ziemne do dzisiejszych czasów są owiane tajemnicą. Rozbudzały u mieszkańców Warmii fantazję i pobudzały do tworzenia legend ludowych. Zwiedzając je mamy okazję również podziwiać piękno warmińskiego krajobrazu. Każdy z obiektów ulokowany jest w niezwykle urokliwym miejscu, zazwyczaj w pobliżu rzek lub jezior"

(Fragment Wstępu do niekomercyjnego "Przewodnika Archeologicznego Terra Gunelauke" wydanego przez Stowarzyszenie "Nasze Gady" w kwietniu 2008 r. autorstwa Roberta Klimka)

Pierwszy przewodnik dla adeptów turystyki archeologicznej został wydany w ramach projektu"Pruskie jadło" dotowanego przez Fundację Wspomagania Wsi. Uroczysty wernisaż przewodnika miał miejsce 10 kwietnia 2008 r. w Domu Kultury w Barczewie. Zainspirowani przewodnikiem uczestnicy projektu wzięli udział w wyprawie na grodziska staropruskie.

Kulminacyjnym wydarzeniem projektu był FESTYN ARCHEOLOGICZNY w Gadach w ostatnią sobotę sierpnia 2008 r., na którym m.in. można było obejrzeć pokazy zawodów dawnych i wziąć udział w warsztatach twórczych.

Na zakończenie projektu uczestnicy wzięli udział w szkoleniu z zakresu prowadzenia turystyki wiejskiej.

<<< poprzednia strona