Yorkshire Terrier powstał w połowie XIX wieku w północnych angielskich hrabstwach Yorkshire i Lancashire. W późnych czasach wiktoriańskich stał się modnym psem do kolan dla angielskich dam, ale jego początki były zdecydowanie robotnicze.

Mówi się, że rasa ta została stworzona przez szkockich tkaczy, którzy wyemigrowali na północ Anglii i przywieźli ze sobą szkockie teriery. (W tym miejscu należy wprowadzić rozróżnienie pomiędzy szkockimi terierami, czyli terierami pochodzącymi ze Szkocji, a rasą określaną jako teriery szkockie). Kilka ras nieistniejących już szkockich terierów jest częścią genetycznej mieszanki Yorkie, wraz z takimi wciąż istniejącymi terierami jak Skye i Dandie Dinmont. Jedno z historycznych źródeł sugeruje domieszkę krwi maltańskiej.

Szkoccy tkacze byli dumni ze swoich twardych, małych terierów, wyhodowanych na tyle małych, że mogły wcisnąć się w zakamarki młynów włókienniczych w pogoni za gryzoniami. Żartowano z długiej, jedwabistej sierści Yorków, sugerując, że ich delikatna sierść jest produktem pracy krosien. Rodzinny region Yorków był ośrodkiem górnictwa i przemysłu włókienniczego, a wiele Yorków zatrudniano w kopalniach węgla jako tępicieli gryzoni.

Punkt zwrotny w historii rasy nastąpił w 1886 roku, kiedy to Kennel Club (Anglia) uznał Yorkie. Dzięki temu rozgłosowi Yorkie stał się modny jako damski pies do towarzystwa. Wraz ze wzrostem popularności Yorków wśród modnych osób, zmniejszyły się jego rozmiary, aby lepiej sprostać nowemu przeznaczeniu: uroczemu, zabawnemu towarzyszowi siedzącemu na kolanach luksusu.

Yorki po raz pierwszy pojawiły się w Ameryce w latach 70. XIX wieku, a AKC zarejestrowała pierwszego Yorka, suczkę o imieniu Belle, w 1885 roku.

Ciekawostką jest fakt, że Yorki mają tendencję do rozjaśniania się z wiekiem. Zmiany hormonalne również mogą mieć wpływ na kolor. Samice w rui stają się jaśniejsze, a po zakończeniu sezonu znów ciemnieją.

Pielęgnacja długowłosego Yorkshire Terriera nie jest dla osób o słabym sercu, zwłaszcza jeśli pies ma „miękką” sierść, która łatwo się plącze, a nie jest jedwabista! Nawet jeśli utrzymujesz jego sierść krótko przyciętą, codziennie delikatnie szczotkuj sierść Yorka, aby zapobiec powstawaniu mat i utrzymać ją w czystości.

Małe rasy są podatne na problemy z zębami, a Yorki nie są tu wyjątkiem. Yorkshire Teriery mają tendencję do tworzenia dużej ilości kamienia nazębnego na zębach i mogą tracić zęby w młodym wieku, dlatego regularnie szczotkuj zęby i zaplanuj profesjonalne czyszczenie zębów przez weterynarza co najmniej raz w roku.

W ramach pielęgnacji regularnie sprawdzaj uszy Twojego Yorka. Zajrzyj do ich wnętrza i dobrze je powąchaj. Jeśli wyglądają na zainfekowane (mają nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie lub brązową wydzielinę), poproś lekarza weterynarii, aby je sprawdził. Jeśli w kanale słuchowym znajdują się włosy, wyskub je palcami lub poproś weterynarza lub groomera, aby zrobił to za Ciebie.

Kąp swojego Yorka co tydzień, aby jego sierść była piękna i lśniąca. Nie ma potrzeby pocierania sierści w celu jej umycia. Po zmoczeniu sierści i nałożeniu szamponu wystarczy, że przeciągniesz po niej palcami, aby usunąć z niej brud. Nałóż odżywkę, a następnie dokładnie spłucz.

Kiedy suszysz swojego Yorka, spryskaj sierść lekką odżywką. Spryskaj sierść lekką odżywką, kiedy będziesz ją szczotkować. Nigdy nie szczotkuj suchej lub brudnej sierści, bo połamiesz włosy.

Obcinaj paznokcie Yorka po każdej kąpieli, aby zapobiec bolesnym rozdarciom i innym problemom. Jeśli słyszysz ich klikanie na podłodze, oznacza to, że są za długie. Paznokcie u psów mają naczynia krwionośne i jeśli obetniesz je zbyt mocno, możesz spowodować krwawienie – a Twój pies może nie współpracować, kiedy następnym razem zobaczy, że obcinacz do paznokci został wyjęty. Jeśli więc nie masz doświadczenia w obcinaniu psich paznokci, poproś weterynarza lub groomera o wskazówki.

Kiedy pielęgnujesz swojego Yorka, pamiętaj o sprawdzeniu okolicy odbytu i przytnij go nożyczkami, jeśli włosy stają się zbyt długie. Zazwyczaj wystarczy przycięcie około pół cala włosów wokół niego.

Po wyszczotkowane Yorkie i on jest suchy, zebrać włosy na czubku głowy, począwszy od zewnętrznego kącika oka, wracając pod kątem w kierunku środka głowy, a następnie z powrotem w dół do zewnętrznego kącika drugiego oka. Szczotkuj te włosy i zamocuj je za pomocą lateksowej opaski, a następnie dodaj swoją ulubioną kokardę.

Zacznij przyzwyczajać swojego Yorka do bycia szczotkowanym i badanym, kiedy jest jeszcze szczeniakiem. Często dotykaj jego łap – psy są wrażliwe na punkcie swoich łap – i zaglądaj do jego pyska. Spraw, aby pielęgnacja była pozytywnym doświadczeniem pełnym pochwał i nagród, a położysz podwaliny pod łatwe badania weterynaryjne i inne czynności, kiedy pies będzie dorosły.

Podczas pielęgnacji sprawdzaj, czy nie ma owrzodzeń, wysypki lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny na skórze, w nosie, pysku i oczach oraz na łapach. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia lub wydzieliny. Twoje staranne cotygodniowe badanie pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Related Posts